Meleged van? Adunk egy tippet
Jégvilág Nyíregyházi Állatkert
Szerencsére már nem kell több ezer kilométert utazni, mert Nyíregyházán megnyílt a sarkkörök élővilágát bemutató JÉGVILÁG. És hol jövünk mi a Molino24 a képbe? Az Európában is egyedülálló technikai megoldásokat alkalmazó épületben és a 2 hektáros kifutórendszerben a Molino24 munkája is megnézhető. A mindenki által ismert jegesmedvék, pingvinek mellett hazánkban még soha nem látott ritka sarkköri állatfajokat ismerhetünk meg.
Magyarország legnagyobb vidéki állatkertjében 3 évvel ezelőtt kezdődött meg a nem kis kihivást jelentő munka. Hogy csak egy megoldandó problémát említsünk a Jégpalota többszáz négyzetméter felületét speciális üvegtáblák borítják, míg belül van olyan hely, ahol 0 Celsius alatti hőmérsékletet kell tartani és esik a hó, egész nap!! Ez egy ilyen 30-35 fokos nyári napon bizony, nem kis mérnöki feladatot jelent. A kiállítás használja a virtuális technológiát is: így nézhetjük meg például a 10.000 évvel ezelőtti jégkorszakot, de VR tengeralattjáró segítségével merülhetünk le a jeges tengerekbe is.
A 4 méter mély látványmedencékben azt is megtudhatjuk, hogy mit csinál a jegesmedve a víz alatt. De a "Klíma Kamra" például az inuitok világát idézi fel, még a jeges szelet is érezhetjük az arcunkon. Az ismeretek átadása mellett a szórakoztatás is része volt a tervnek így készült el a "Szágudó Folyó" hullámvasút. Itt egy „fatörzs” alakú hajót a folyó sodrása vezet és végig visz minket a parkon. Ennek az útnak az egyik fontos elemét például Mi készitettük, de máshol is találkozhatsz a munkánkkal.
2023 nyarán kezdtük el - alvállalkozó megbízásából - a konkrét statikai tervek, látványtervek alapján a videon is látható óriás nyomtatott molinó tervezését és gyártását. Ahol nem is gyártás volt a nagy feladat, hanem inkább a tervezés. Ugyanis el kellett érni, hogy a molino – ami egy hőre változó valamennyire, rugalmas anyag - megfelelően legyen rögzítve ahhoz, hogy a hajók által felfröccsenő vizet hatékonyan visszavezesse a folyó medrébe, illetve később a szerkezet cseréje nélkül a nyomat változtatható legyen. Végül a trapéz alakú molino 22 méter széles és közel 8 méter magas lett és egy drótkötélpályát alakítottunk ki. Oly módon, hogy a hátsó falba dübelek segítségével tartókonzolokat rögzítettünk. Majd ezekbe a konzolokba karabinerek és gumikötelek segítségével sikerült a megfelelő - se túl laza, se túl szoros - feszítést elérni.
A "Száguldó Folyó" további szakaszain is látható a kezünk nyoma, mivel a hullámvasút több helyen is az épület körül a magasba fut, ezért a megbízók szerették volna, ha az épület gépészeti elemei a szemek elől elrejtve maradnak. Azért csupán, hogy az élményt, a park sarkköri érzetét ne rontsák, több takaró elemet is terveztek. Az egyik ilyen részen például 60 méter hosszan horganyzott és porfestett fém szerkezetre egyszínű mesh hálót helyeztünk ki. A mesh hálóra azért esett a választás, mert így a magaslat miatti erősebb szélmozgásnak is hatékonyan ellenáll majd az anyag, ugyanakkor a kívánt takaró hatást elértük vele. A "Száguldó Folyó" több pontján is hasonló megoldással alkalmaztunk belátás elleni mesh hálókat, de ott a vasszerkezetre alumínium profil került és un. kéderszalagos behúzással feszítettünk az anyagot.
A több lépcsőben zajlott telepítési munkánk idén tavasszal fejeződött be. Május 17-én pedig megnyitott a Jégvilág és már az első hétvégén 20.000 látogató nézte meg a parkot. Ebben a nagy melegben érdemes csak igazán ide látogatni, hiszen már csak a látvány is hűsitőleg hat ránk! Ti mikor mentek?