Hogyan rögzítsük a cégtáblákat és reklámtáblákat?
– Útmutató üzletek és vállalkozások számára

Mielőtt nekilátnánk a tábla felszerelésének, fontos néhány dolgot átgondolni. Mindenképpen érdemes megtekinteni a helyszínt, hogy ne a felrakáskor derüljenek ki újabb tényezők, melyek alapjaiban módosíthatják a kihelyezést. Azért is jó előre gondolkodni, hogy minden eszköz a rendelkezésünkre álljon és előre be tudjuk szerezni. Nem túl szép látvány, ha még csak pár napra is egy félbehagyott rögzítés, félig kifúrt fal. De ha pl. cseréről van szó, akkor gazdaságilag is hátrányt szenvedünk, ha a régi cégtáblát már levettük és mondjuk napokig nem tudjuk valamiért az újat felhelyezni. Új vevőink csak nehezen találnak ránk így és ez bizony bevétel kiesést okoz. Egyszóval TERVEZZ és nem érnek meglepetések! Ezen szempontok figyelembevételével kiválaszthatjuk a megfelelő rögzítési módot és felkészülhetünk a telepítésre.
- Hova kerül a tábla? Homlokzatra, oldalfalra, bejárat fölé vagy egy oszlopra? Milyen a környezet, akadályozza-e valami a telepítést, kell-e valamit kikerülni, takarítani, gazolni esetleg a területet, hogy hozzáférjünk? Hol vannak a vezetékek (meg ne fúrjuk 😊) Milyen eszközökre lesz szükségünk a kihelyezéshez? Lábon elérjük vagy létra esetleg emelődarus kocsira lesz szükség? Ha extrém magasan van a helyszín, akkor az is lehet, hogy csak alpinisták tudják megoldani a kivitelezést és segítséget kell kérnünk.
- Milyen anyagból készült a falfelület vagy a rögzítési hely? Tégla, beton, gipszkarton, fa vagy fém? Még manapság is szóba jöhet a vályog falazat is és a szendvicspanel szerkezetekről se feledkezzünk meg. Ezek mind eltérő anyag és eszköz használatot igényelnek a rögzítéskor. Melyekre előre fel kell készülni beszerezni a megfelelő rögzítő csavarokat, dübeleket.
- Mekkora és milyen súlyú a cégtábla? A rögzítés módja nagyban függ a tábla méretétől és súlyától.
Szerencsére nem olyan sok rögzítési lehetőség közül kell választanunk a reklámtáblák esetében.
Ezek a következők:
- Ragasztás
- Távtartók
- Csavarozás
- Keretbe rögzítés
Több, mint két évtizedes telepítési tapasztalataink alapján az alábbi felületre az alábbi rögzítési módokat javasoljuk.
A) Beltéri felületek (festett-tapétázott fal, dekor fal, ajtó)
Beltérre festett vagy tapétás falra, ajtókra általában kisebb méretű reklámtáblákat, cégtáblákat helyezünk. A ragasztás egyszerű rögzítési mód, ráadásul nincs nyoma a rögzítésnek úgymond láthatatlan. Ez esztétikailag egy beltéri helyiségben fontos szempont. Például egy névtábla ajtóra vagy ajtó melletti falfelületre (festett vagy tapétázott) kétoldalú ragasztó csíkkal könnyedén kihelyezhető. Sem szakértelem, sem különösebb eszköz nem szükséges a kivitelezéshez. Ám ezek a ragasztó anyagok a felületről később nem mindig távolíthatók el nyom nélkül: a fal- a festék- a tapéta is jön velük. Vagy pont, hogy nem tapadnak megfelelően és elengedik a táblát, ami leesik. Mindenképpen tisztítsd meg a felületet, por és zsír mentesre és ezt követően mérd ki a helyét, majd rögzítsd. Eltávolításkor pedig óvatosan pengével alá vághatsz, hogy a fal ne sérüljön.
Szintén szép látványt nyújt beltéren, ha a cégtáblát távtartókkal helyezzük fel. Ezek több méretben és színben érhetők el. Egy kisebb táblát csupán a 4 sarkán is elég ily módon rögzíteni. Érdekes lebegő hatást érhetsz el ilyen rögzítéssel, ráadásul nem sík felületen, mondjuk egy természetesen kőfalra vagy 3D hatású dekor falra is, rögzíthetők ily módon táblák.
B) Beltéri felület Gipszkarton
Gipszkarton falak esetében kicsit körültekintőbben kell eljárni. Kis méretű tábláknál a ragasztás itt is jó lehet, de nagyobb cégtábláknál fontos, hogy megfelelően eloszlasd a terhelést, mert a hagyományos csavarok és tiplik könnyen kiszakadhatnak a vékony gipszkartonfalból. Érdemes kifejezetten gipszkarton csavarokat vagy Molly dübelt választani a rögzítéshez. Ezek a fal belső részén szétnyílnak, így erős tartást biztosítanak. Ha nagy méretű és nehéz a cégtábla (mondjuk, mert dibond az alapanyaga), akkor érdemes fém konzolokat alkalmazni és ezeket a konzolokat a falban lévő tartógerendákhoz is rögzíteni.
C) Kültéri homlokzat tégla- és betonfal, kerámia és kőburkolat
A legtöbb üzlet és irodaépület homlokzata tégla vagy betonfalból áll. Ezekhez az anyagokhoz erős, tartós rögzítésre van szükség. Kis méretű tábláknál a már említett ragasztás is működhet. Eső védett, sima felületen (pl, tégla) akár a ragasztó csíkos megoldás is jó lehet. De egy időjárásnak kitett vagy nem sík kissé rücskös felületen a ragasztás már csak szerelőragasztókkal (sziloplaszt) jöhet szóba. Azaz kenhető, kinyomó pisztollyal, felhordható ragasztót válassz. A piacon több is megtalálható, javaslatunk az, hogy festékbolt vagy barkácsbolt segítségét kérd a választáshoz. Ők a tábla alapanyagához és a faltípushoz legmegfelelőbb ragasztó márkát fogják ajánlani. Mégegyszer hangsúlyozzuk ez kis méretű és könnyű táblák esetén lesz jó megoldás.
Ha nagyobb vagy súlyosabb alapanyagú reklámtáblát rendeltünk és csavarokkal kívánjuk rögzíteni esetleg távtartókat szeretnénk használni a rögzítéshez, akkor mindenképpen fúrnunk kell. A beton és tégla fúrásához általában robusztusabb teljesítményű fúrókra (pl. ütvefúró) és speciális furószárakra van szükség.
De ott vannak például homlokzatokon gyakran dekor elemként használt kerámia vagy kőburkolatok, amik meglehetősen kemények és törékenyek. Emiatt pedig nagyobb kihívást jelent a fúrásuk.
A szükséges mérések után óvatosan kezeljük a fúrót, hogy ne keletkezzen repedés vagy sérülés. A kijelölt ponton tartsd stabilan és a falra merőlegesen a fúrót és egy nem túl vastag fúrószárral hozd létre a furatot. Kis fordulatszámmal érdemes kezdeni. És a fúrószár is inkább keskenyebb legyen (általában 6-8mm), ha nem elég tág a lyuk még lehet bővíteni. Ha pedig mégis túl vastagra sikerült kompenzálhatod a nyílás méretét tipli segítségével. Ügyelj rá, hogy a csavarok elég hosszúak legyenek, hogy biztosan megtartsák a reklámtáblát.
A fúrást követően alkalmazhatsz tiplit+csavart vagy tiplit+mentes szárat. Ez utóbbit nagyobb méretű, nehezebb táblák esetén javasoljuk. De akár gondolkodhatsz fémkeretes rögzítésben is. Ha a cégtábla nehéz vagy nagy méretű, érdemes egy fémkeretet készíteni, amelyet a falhoz rögzítünk, és erre szereljük rá a táblát.
D) Fa felületekre történő rögzítés
Ha az üzlet vagy iroda fa homlokzattal rendelkezik, akkor a rögzítés viszonylag egyszerű: ha a fa kellően vastag, akkor egyszerű facsavarokkal is rögzíthető a tábla. Itt is igaz az állítás, ha nagyobb súlyú táblánk van, akkor biztosabb tartást ad a menetes szár és anyagcsavar alkalmazása.
De a ragasztás vagy a távtartós megoldások is szóba jöhetnek.
E) Fém felületekre történő rögzítés
Manapság sok üzlet található szendvicspanel épületekben, de fém oszlopokra vagy acél szerkezetekre is sokan szeretnének reklámtáblát, cégtáblát rögzíteni. Ez a rögzítési mód egy kicsit más technikát igényel. Érdemes önmetsző csavarokat és szegecsanyákat alkalmazni. Oszlopoknál szorító bilincseket. De például ideiglenes táblákhoz a fémfelületet kihasználva erős mágneseket is alkalmazhatunk (rövid ideig és kis méretek esetén.
- Hova ne telepíts: Instabil felületre, máló vakolatos homlokzatra NE rögzíts táblát. Balesetveszélyes, ha kiszakad a rögzítés, akár valaki fejére is eshet és sérülést okozhat a tábla. Előbb javítsd ki a homlokzat, falfelület hibáit és a csak utána rakd ki a táblát.
- Mérj kétszer és fúrj egyszer: Egy mérőszalag és/vagy egy vízmérték nélkülözhetetlen lesz ahhoz, hogy a táblád ne álljon majd ferdén. Mérj inkább többször, jelöld ceruzával a fúrás helyét, ezt követően következhet a konkrét fúrás.
- Tartsd távol: Ha kimérted a tábla pontos helyét, utána a táblát vidd messzire a fúrás helyszínétől és/vagy használj porszívót a fúró alatt. Ugyanis a fúrás során keletkező finom, lisztszerű, építőanyag por rászáll a cégtáblára és csak nehezen törölhető le.
- Nagyobb furat: A műanyag alapanyagú táblák (PVC, plexi) esetében hőtágulás jöhet létre. Azaz, ha hideg van a tábla kissé zsugorodik, ha meleg van pedig tágul. Ha nem szeretnéd, hogy a táblád hullámosodjon (ilyet sajnos sokat látni) érdemes nagyobb furatot készíteni a táblán, mint a csavar és a csavar alá, alátétet tenni (ez eltakarja a nagyobb lyukat is) így a tábládnak van pár mm helye mozogni és a hullámosodás elkerülhető. A prémium, drágább un.: Dibond (alumínium szendvicslemez) alapanyagoknál ez a veszély nem áll fenn.
- Tiszta munkaterület: Mielőtt rögzíted a táblát célszerű kezet mosni! Igen banális dolognak tűnik, de a táblahelyének előkészítése során valószínű fúrtál és a szálló por a kezedről a táblára kerülhet, amit nem egyszerű utólag letakarítani, egyszerűbb, ha kezet mosol vagy kesztyűt húzol mielőtt a táblához érsz!
- Nem túl szoros csavarozás: A már említett hőingadozás miatt, a csavart is érdemes nem túl szorosra húzni, hogy a műanyag tábla alapanyagának legyen „helye” mozogni. Plusz, ha nagyon becsavarod pl. a 3mm tábla alapanyaga csúnyán be is nyomódik, betörik. Nyilván túl lazára sem húzhatod, mert akkor nem tart.
- Vihar és erős szél esetén: Ha a helyszín szeles területen van, érdemes extra rögzítési pontokat beiktatni. Fő a biztonság!
- Tisztítás és karbantartás: A táblát évente legalább egyszer érdemes letisztítani, hogy megőrizze olvashatóságát és esztétikai megjelenését. Ha esetleg fellazult egy rögzítési pont azt javítani, így hosszú távon szép és biztonságos marad cégtáblád.
- Professzionális segítség kérése: Ha a cégtábla mérete vagy elhelyezése túl nehéz feladatnak tűnik, érdemes szakembert hívni a rögzítéshez.
A cégtábla kihelyezése nem bonyolult feladat, ha a megfelelő rögzítési módszert alkalmazzuk. Tégla, beton, gipszkarton, fa vagy fém felület esetén más-más technikát kell választani, hogy a tábla stabilan és tartósan a helyén maradjon. Egy jól rögzített cégtábla nemcsak az üzlet arculatát erősíti, hanem hosszú távon is hozzájárul a márka sikeréhez.
Ha még nem választottál cégtáblát vállalkozásodnak, tekintsd meg kínálatunkat a webshopban! És ha úgy döntesz , hogy nem akarsz a reklámtábla, cégtábla rögzítésével bajlódni, kérd telepítési szolgáltatásunkat munkatársainktól!






